Насловна страна

О нама

Крајишки бисери

Изворна група Традиција

Правни савети

Фото галерија

Видео галерија

Преузми

Линкови

Контакт
 
 

IV стручни скуп „Нематеријално културно наслеђе Срба Крајишника“

Завичајно удружење Крајишника „Никола Тесла“ организовало Стручни скуп са преко 150 учесника који се баве нематеријалним културним наслеђем Срба Крајишника. Финалној презентацији научно-истраживачких радова у Пландишту претходило је вишемесечно истраживање, стручна обрада и документовање материјала у виду Зборника радова.

професор Димитрије Големовић
Излагање проф. др Димитрија Големовића

Истргнуто из завичаја, нематеријално културно наслеђе крајишких Срба изложено је утицају других култура, као и савремених псеудоклутурних појава. Истовремено, Република Хрватска, којој данас припада највећи део крајишког простора (претежно етнички очишћеног), користи ту ситуацију и српско нематеријално културно наслеђе промовише као своје. На UNESCO-ве листе као своје културно наслеђе уписала је ојкање, бећарац, сињску алку и "глуво" коло, који су типична српска крајишка баштина. Из тих разлога, пре четири године, Завичајно удружење Крајишника „Никола Тесла“ покренуло је Стручни скуп „Нематеријално културно наслеђе Срба Крајишника“ - пројекат који се пре свега бави музичком традицијом, песмом и игром, усменом традицијом, друштвеном праксом и обичајима, народним ношњома и старим занатима са крајишког простора.

Чевтрти стручни скуп одржан је у Пландишту, 2. октобра 2016. године, и окупио је преко 150 учесника који се баве нематеријалним културним наслеђем Срба Крајишника. Финалној презентацији научно-истраживачких радова, претходило је вишемесечно истраживање, систематизација и стручна обрада прикупљеног материјала, и публиковање Зборника радова као трајног писаног трага о племенитом подухвату истраживача.

Проф. др Димитрије Големовић, етномузиколог и композитор, шеф катедре за етномузикологију на Факултету музичке уметности у Београду, у оквиру проучавања традиционалне народне музике Срба из Лике, обрадио је један карактеристичан лик из галерије крајишких народних свирача: „У питању је Пјевач Маша, из милоште зване Беба, из Дивосела, крај Госпића у Лици, жена која свира на тамбури „самици“, односно „дангубици“, инструменту која свој назив дугује начину на који „живи“ у народној пракси.“

Добривоје Павлица
Добривоје Павлица

Доајен личког и крајишког изворног певања Добривоје Павлица у свом истраживању обрадио је народне музичке инструменте са подручја Лике. „Од многобројних народних инструмената који су се свирали у Лици (разни славићи, трубе, пискови, рогови, музике, тамбуре, дипле, двојнице, гусле и сл.), као предмет обраде у овом раду издвојио сам четири инструмента: личка тамбурица, двојнице, дипле и двоструне гусле. Ови народни инструменти, поредани по заступљености у православном народу Лике, карактеристика су личке сеоске музичке традиције.“ - појаснио је Павлица.

Дипломирани етнолог Нада Јелић истраживала је српску народну ношња из буковичког краја: „Народна ношња у Буковици припада динарском типу ношње који је условљен сточарским начином живота. Ако се узме у обзир материјал од којег је начињена, крој основних делова, начин украшавања и ношења, ношња Срба у Буковици најсличнија је ношњи становништва суседне Лике (Крбаве) и западне Босне, са којима је Буковица у привредном, културолошком и етничком смислу уско повезана.“

Нада Јелић
Нада Јелић

Професор ликове културе и књижевни стваралац Милан Воркапић наставио је истраживање народних обичаја у Плашчанској долини, и ове године објавио два рада: „Обичаји везани за крштење детета на неки начин представљају наставак прошлогодишњег рада о свадбеним обичајима. У другом раду обрадио сам божићне обичаје у Плашчанској долини, јер је то несумњиво био најважнији празник у години. Славио се три дана, а радовало му се и младо и старо због свечарског расположења, мноштва обреда и добре хране.“

Сви учесници на поклон су добили Зборник радова, као и уверења о похађању Четвртог стручног скупа „Нематеријално културно наслеђе Срба Крајишника“.

 

| Насловна страна | О нама | Крајишки бисери | Изворна група Традиција | Правни савети | Фото галерија | Видео галерија | Преузми | Линкови | Контакт |
Copyright © Завичајно удружење Крајишника Никола Тесла, Пландиште, Србија.  Сва права задржана.